Badsemester

Hem » Resrutt » Badsemester

Badsemester

14 dagar
5 854 kr
Stockholm

Denna resa är perfekt för den som är sugen på att komma iväg och få lite sol och bad. I den här resan får ni besöka två populära badställen i Europa, en alldeles lagom två veckors semester. Först ut är Italiens nordöstra kust där ni får besöka den mysiga staden Rimini som bjuder på milslånga sandstränder och en hel del kultur. För att sedan fortsätta med tåget som går sedan vidare mot den kroatiska kuststaden Split, som förutom sol och bad bjuder på härliga matmarknader och spännande historia.

Resplan

Nedan finner du våra bästa tips på hur man kan dela upp sin resa för att få en så bekvämlig resa som möjligt, med få byten och bra bytestider. Söker du denna resa på vår hemsida så kan den ta fram ett annat alternativ som den anser vara bäst och snabbast. Då kan vi rekommendera dig att dela upp resan. Exempelvis: Stockholm – Köpenhamn i en sökning, sedan Köpenhamn – Hamburg i nästa istället för Stockholm – Hamburg i en sökning, detta blir inte dyrare. Vi kan såklart även hjälpa dig via vår kundtjänst för att boka denna resa.
Priserna nedan är endast för platsbiljetter, kostnad för Interrailkort tillkommer. 

Dag 1 & 2: Stockholm - Rimini
05:25 Stockholm C
4h 29m
09:54 Malmö C
10:13 Malmö C
35 m
10:48 Köpenhamn H
11:35 Köpenhamn H
4h 41m
16:16 Hamburg Hbf
20:29 Hamburg Hbf
10h 40m
07:09 München
07:34 München
6h 36m
14:10 Bologna
16:00 Bologna
53m
17:13 Rimini
Första klass 2052 kr
Andra klass 871 kr
Restid 1 dag 11 timmar 48 minuter
Byten 5
Dag 3: Rimini - Split
05:50 Rimini
1h 11m  
07:01 Bologna
07:53 Bologna
1h 27m
09:20 Venedig
09:55 Venedig
3h 16m
13:11 Villach
16:53 Villach
3h 58m
20:51 Zagreb
22:56 Zagreb
7h 49m
06:45 Split
Första klass 1213 kr
Andra klass 831 kr
Restid 1 dag 55 minuter
Byten 4
Dag 4 & 5: Split-Stockholm
18:28 Split
14h 41m  
08:54 Budapest
09:40 Budapest
6h 52m
16:32 München
22:52 München
9h 55m
08:47 Hamburg
09:28 Hamburg
4h 58m
14:26 Köpenhamn H
16:23 Köpenhamn H
5h 13m
21:36 Stockholm
Första klass 2729 kr
Andra klass 908 kr
Restid 1 dag 3 timmar 8 minuter
Byten 4

Vart går din nästa resa?

Hitta ditt nya favoritställe.

 

Upptäck Europa med tåg