Vandringsluffen

Hem » Resrutt » Vandringsluffen

Vandringsluffen

20 dagar
5 442 kr
Stockholm

Detta är en resa som passar de flesta som har ett intresse för vandring. Resan tar er till några av de bästa och vackraste vandringsorterna i Europa. Första stoppet är Davos, en alpby i Schweiz som är omringad utav berg, så vandringlederna finns åt alla håll och man kan börja vandringen ända nere från byn.  Andra stoppet är Zermatt, även detta en populär schweizisk alpby som har mycket att erbjuda när det kommer till vandring. Här kan du också se berget som finns på Tobleroneförpackningarna, Matterhorn. Ett måste när du befinner dig i Alperna. Resan fortsätter sedan till Österrike och Bad Gastein. Här finns det vandring för hela familjen och vyerna kommer få dig att aldrig igen vilja blunda. Här kan du också njuta av termalbad och spaanläggningar. Vi stannar kvar i Österrike och reser sist men inte minst vidare till Hallstatt, detta är klassat som en av de vackraste platserna i Österrike och många vallfärdar hit dagligen för att se den lilla byn. Vandring finns det gott om runt saltsjön som Hallstatt gränsar till.

Resplan

Nedan finner du våra bästa tips på hur man kan dela upp sin resa för att få en så bekvämlig resa som möjligt, med få byten och bra bytestider. Söker du denna resa på vår hemsida så kan den ta fram ett annat alternativ som den anser vara bäst och snabbast. Då kan vi rekommendera dig att dela upp resan. Exempelvis: Stockholm – Köpenhamn i en sökning, sedan Köpenhamn – Hamburg i nästa istället för Stockholm – Hamburg i en sökning, detta blir inte dyrare. Vi kan såklart även hjälpa dig via vår kundtjänst för att boka denna resa.
Priserna nedan är endast för platsbiljetter, kostnad för Interrailkort tillkommer. 

Dag 1 & 2: Stockholm - Davos
08:25 Stockholm C
5h 7m
13:32 Köpenhamn H
15:35 Köpenhamn H
4h 41 m
20:16 Hamburg Hbf
21:02 Hamburg Hbf
10h 52m
07:54 Basel SBB
09:07 Basel SBB
2h 4m
11:11 Landquart
11:47 Landquart
1h 6m
12:53 Davos Dorf
Första klass 1788 kr
Andra klass 662 kr
Restid 1 dag 4 timmar 28 minuter
Byten 4
Dag 3: Davos - Zermatt
09:06 Davos Dorf
1h 7m  
10:13 Landquart
10:34 Landquart
9m
10:43 Chur
11:26 Chur
5h 44m
17:10 Zermatt
Första klass 391 kr
Andra klass 391 kr
Restid  8 timmar 4 minuter
Byten 2
Dag 4: Zermatt - Bad Gastein
07:52 Zermatt
1h 20m  
09:12 Brig
09:48 Brig
2h 10m
11:58 Zuerich
13:02 Zuerich
5h 23m
17:46 München
18:17 München
1h 29m
21:41 Bad Gastein
Första klass 403 kr
Andra klass 403 kr
Restid 13 timmar 49 minuter
Byten 3
Dag 5: Bad Gastein - Hallstatt
10:17 Bad Gastein
1h 31m  
11:48 Salzburg
12:12 Salzburg
46m
12:58 Attnang-Puchheim
14:11 Attnang-Puchheim
1h 13m
15:24 Hallstatt
Första klass 65 kr
Andra klass 65 kr
Restid 5 timmar 7 minuter
Byten 2
Dag 6 & 7: Hallstatt - Stockholm
17:07 Hallstatt
1h 31m  
19:22 Wels Hbf
22:33 Wels Hbf
10h 14m
08:47 Hamburg Hbf
09:28 Hamburg Hbf
4h 58m
14:26 Köpenhamn H
16:23 Köpenhamn H
4h 58m
21:36 Stockholm C
Första klass 1642 kr
Andra klass 597 kr
Restid 1 dag 4 timmar 29 minuter
Byten 3

Vart går din nästa resa?

Hitta ditt nya favoritställe.

 

Upptäck Europa med tåg