Skidluffen

Hem » Resrutt » Skidluffen

Skidluffen

20 dagar
5 118 kr
Stockholm

Denna luffen passar perfekt för den skidgalna snöentusiasten. Resan tar dig till de allra mest fantastiska skidorterna i Alperna så som puderparadiset Engelberg, Tyrolens snösäkra guldpärla St. Anton am Arlberg, det klassiska och mysiga Kitsbühel samt den berömda backhoppningsorten Garmisch-Partenkirchen. Efter denna resa kommer benen att skaka av utmattning och brännan efter skidglasögonen kommer vara ett faktum. Genom berg och djupa dalar kommer du resa förbi makalösa vyer och snötäckta berg, så packa täckbyxorna och hjälmen för detta är någonting du inte kommer vilja missa!

Resplan

Nedan finner du våra bästa tips på hur man kan dela upp sin resa för att få en så bekvämlig resa som möjligt, med få byten och bra bytestider. Söker du denna resa på vår hemsida så kan den ta fram ett annat alternativ som den anser vara bäst och snabbast. Då kan vi rekommendera dig att dela upp resan. Exempelvis: Stockholm – Köpenhamn i en sökning, sedan Köpenhamn – Hamburg i nästa istället för Stockholm – Hamburg i en sökning, detta blir inte dyrare. Vi kan såklart även hjälpa dig via vår kundtjänst för att boka denna resa.
Priserna nedan är endast för platsbiljetter, kostnad för Interrailkort tillkommer. 

Dag 1 & 2: Stockholm - Engelberg
08:25 Stockholm C
5h 7m
13:32 Köpenhamn H
15:35 Köpenhamn H
4h 41 m
20:16 Hamburg Hbf
21:02 Hamburg Hbf
10h 52m
07:54 Basel SBB
08:17 Basel SBB
1h 13m
09:30 Luzern
10:10 Luzern
43m
10:53 Engelberg
Första klass 1723 kr
Andra klass 597 kr
Restid 1 dag 2 timmar 28 minuter
Byten 4
Dag 3: Engelberg- St Anton
10:02 Engelberg
47m  
10:49 Luzern
11:10 Luzern
46m
11:56 Zuerich
12:40 Zuerich
2h 21m
15:01 St Anton
Första klass – kr
Andra klass – kr
Restid  4 timmar 59 minuter
Byten 2
Dag 4: St Anton - Kitzbuehel
11:03 St Anton
2h 26m  
13:29 Kitzbuehel
Första klass 65 kr
Andra klass 65 kr
Restid 2 timmar 26 minuter
Byten 0
Dag 5: Kitzbuehel - Garmisch-Partenkirchen
14:30 Kitzbuehel
1h 10m  
15:40 Innsbruck Hbf
16:38 Innsbruck Hbf
1h 10m
12:58 Garmisch-Partenkirchen
Första klass 65 kr
Andra klass 65 kr
Restid 3 timmar 30 minuter
Byten 2
Dag 6 & 7: Garmisch-Partenkirchen - Stockholm
20:05 Garmisch-Partenkirchen
1h 21m  
21:26 München Hbf
22:52 München Hbf
9h 55m
08:47 Hamburg Hbf
09:28 Hamburg Hbf
4h 58m
14:26 Köpenhamn H
16:23 Köpenhamn H
4h 58m
21:36 Stockholm C
Första klass 1723 kr
Andra klass 597 kr
Restid 1 dag 1 timme 31minuter
Byten 3

Vart går din nästa resa?

Hitta ditt nya favoritställe.

 

Upptäck Europa med tåg