Spanska svängen

Hem » Resrutt » Spanska svängen

Spanska svängen

25 dagar
7 750 kr
Stockholm

Denna resa kommer att ta dig runt hela Spanien och kommer visa upp landets alla fantastiska sidor. Från kust till kust kommer resan gå förbi surfmeckat San Sebastian och pilgrimsorten Santiago de Compostela i norr, ned till sol och badorten Malaga och den kulturrika staden Córdoba i söder. Slutligen tar resan dig österut till det moderna Valencia och sist men inte minst det storslagna Barcelona. Under resans gång kommer man bjudas på förtrollande vyer, utsökta maträtter från det spanska köket och minnesvärda upplevelser. Denna tur är för dig som gillar sol och bad lika mycket som storstadsliv och för dig som vill uppleva Spaniens kultur på nära håll. Det finns ingen i varken familjen eller kompisgänget som inte kommer att vara nöjd efter denna resa. Så vad väntar du på?!

Resplan

Nedan finner du våra bästa tips på hur man kan dela upp sin resa för att få en så bekvämlig resa som möjligt, med få byten och bra bytestider. Söker du denna resa på vår hemsida så kan den ta fram ett annat alternativ som den anser vara bäst och snabbast. Då kan vi rekommendera dig att dela upp resan. Exempelvis: Stockholm – Köpenhamn i en sökning, sedan Köpenhamn – Hamburg i nästa istället för Stockholm – Hamburg i en sökning, detta blir inte dyrare. Vi kan såklart även hjälpa dig via vår kundtjänst för att boka denna resa.
Priserna nedan är endast för platsbiljetter, kostnad för Interrailkort tillkommer. 

Dag 1 & 2: Stockholm - San Sebastian
08:25 Stockholm C
5h 7m
13:32 Köpenhamn H
15:35 Köpenhamn H
4h 41 m
20:16 Hamburg Hbf
21:02 Hamburg Hbf
9h 14m
06:16 Offenburg
07:13 Offenburg
2h 22m
09:35 Paris Est
12:47 Paris Montparnasse
4h 48m
17:35 Strasbourg
Första klass 2097 kr
Andra klass 966 kr
Restid 1 dag 9 timmar 10 minuter
Byten 4
Dag 3: San Sebastian- Santiago
09:33 San Sebastian
10h 26m  
19:59 Santiago
Första klass 208 kr
Andra klass 170  kr
Restid 10 timmar 26 minuter
Byten 0
Dag 4: Santiago - Madrid
15:12 Santiago
5h 14m  
20:26 Madrid
Första klass 208 kr
Andra klass 170 kr
Restid 5 timmar 14 minuter
Byten 0
Dag 5: Madrid- Malaga
10:35 Madrid
2h 24m  
12:59 Malaga
Första klass 208 kr
Andra klass 208  kr
Restid 2 timmar 24 minuter
Byten 0
Dag 6: Malaga- Cordoba
09:45 Malaga
1h 5m  
14:18 Cordoba
Första klass 208  kr
Andra klass 170 kr
Restid 1 timme 5 minuter
Byten 0
Dag 7: Cordoba - Valencia
09:50 Cordoba
6h 12m  
16:02 Valencia
Första klass 208 kr
Andra klass 170 kr
Restid 6 timmar 12 minuter
Byten 0
Dag 8: Valencia - Barcelona
10:55 Valencia
3h 13m  
14:08 Barcelona
Första klass 356 kr
Andra klass 170 kr
Restid 3 timmar 13 minuter
Byten 0
Dag 9 & 10: Barcelona - Stockholm
09:25 Barcelona
6h 28m  
15:53 Paris
17:25 Paris
2h 13m  
19:38 Offenburg
22:32 Offenburg
9h 21m
07:53 Hamburg Hbf
09:28 Hamburg Hbf
4h 58m
14:26 Köpenhamn H
16:23 Köpenhamn H
4h 58m
21:36 Stockholm C
Första klass 2511 kr
Andra klass 1176 kr
Restid 1 dag 12 timmar 11 minuter
Byten 4

Vart går din nästa resa?

Hitta ditt nya favoritställe.

 

Upptäck Europa med tåg