Tre veckor i Italien

Hem » Resrutt » Tre veckor i Italien

Tre veckor i Italien

21 dagar
7 267 kr
Stockholm

Med denna resa kommer du att besöka några av de mest fantastiska städer som Italien har att erbjuda. Det kommer att bjudas på vacker arkitektur, god mat och spännande historia. Sol och bad kommer att blandas med shopping och kultur då resan går från de bergiga områdena i norr, till de grönskande delarna i söder.

Resplan

Nedan finner du våra bästa tips på hur man kan dela upp sin resa för att få en så bekvämlig resa som möjligt, med få byten och bra bytestider. Söker du denna resa på vår hemsida så kan den ta fram ett annat alternativ som den anser vara bäst och snabbast. Då kan vi rekommendera dig att dela upp resan. Exempelvis: Stockholm – Köpenhamn i en sökning, sedan Köpenhamn – Hamburg i nästa istället för Stockholm – Hamburg i en sökning, detta blir inte dyrare. Vi kan såklart även hjälpa dig via vår kundtjänst för att boka denna resa.
Priserna nedan är endast för platsbiljetter, kostnad för Interrailkort tillkommer. 

Dag 1 & 2: Stockholm - Milano
08:25 Stockholm C
5h 7m
13:32 Köpenhamn H
15:35 Köpenhamn H
4h 41 m
20:16 Hamburg Hbf
21:02 Hamburg Hbf
12 40m
09:42 Zuerich
11:10 Zuerich
3h 40m
14:50 Milano
Första klass 1964 kr
Andra klass 816 kr
Restid 1 dag 6 timmar 25 minuter
Byten 3
Dag 3: Milano - Peschiera del garda
09:45 Milano
57m  
10:42 Peschiera del garda
Första klass 208 kr
Andra klass 208 kr
Restid 57 minuter
Byten 0
Dag 4: Peschiera del garda - La Spezia
09:47 Peschiera del garda
58m  
10:45 Milano
12:10 Milano
3h 11m
15:21 La Spezia
Första klass 340 kr
Andra klass 340 kr
Restid 5 timmar 34 minuter
Byten 1
Dag 5: La Spezia - Rom
10:11 La Spezia
4h 22m  
14:33 Rom
Första klass 132 kr
Andra klass 132 kr
Restid 4 timmar 22 minuter
Byten 0
Dag 6: Rom - Napoli
09:26 Rom
2h 3m  
11:29 Napoli
Första klass 132 kr
Andra klass 132 kr
Restid  2 timmar 3minuter
Byten 0
Dag 7: Napoli - Venedig
08:30 Napoli
5h 5m  
13:35 Venedig
Första klass 208 kr
Andra klass 208 kr
Restid 5 timmar 5 minuter
Byten 0
Dag 8: Venedig - Bologna
09:25 Venedig
1h 27m  
11:02 Bologna
Första klass 208 kr
Andra klass 208 kr
Restid 1 timme 27 minuter
Byten 0
Dag 9 & 10: Bologna- Stockholm
15:50 Bologna
6h 37m  
22:27 München
22:52 München
9h 55m
08:47 Hamburg Hbf
09:28 Hamburg Hbf
4h 58m
14:26 Köpenhamn H
16:23 Köpenhamn H
4h 58m
21:36 Stockholm C
Första klass 1642 kr
Andra klass 597 kr
Restid 1 dag 5 timmar 46 minuter
Byten 3

Vart går din nästa resa?

Hitta ditt nya favoritställe.

 

Upptäck Europa med tåg