Vive la France

Hem » Resrutt » Vive la France

Vive la France

18 dagar
8 728 kr
Stockholm

Storstadsmiljö, sandstränder och vingårdar. Detta är resan för dig som vill se det mesta av det som Frankrike har att erbjuda. Vi kommer att resa förbi storstäderna Strasbourg, Paris och Lyon som kommer bjuda dig på shopping i mängder och utsökt mat. Resan kommer också ta dig via kuststäderna Biarritz och Nice där du kommer kunna koppla av vid stranden med lite musik i öronen eller på en uteservering med en färgglad drink i handen. Två små guldkorn på denna resa är de mindre städerna Quimper och Carcassonne som levererar spännande historia, kullerstensgator och mysiga marknader. Varje stopp med sin egen charm, personlighet och kultur vilket kommer göra dig mer och mer kär i det fantastiska Frankrike. Bland gröna kullar och stora fält med vinrankor kommer resan visa dig bedårande vyer och upplevelser du sent kommer att glömma.

Resplan

Nedan finner du våra bästa tips på hur man kan dela upp sin resa för att få en så bekvämlig resa som möjligt, med få byten och bra bytestider. Söker du denna resa på vår hemsida så kan den ta fram ett annat alternativ som den anser vara bäst och snabbast. Då kan vi rekommendera dig att dela upp resan. Exempelvis: Stockholm – Köpenhamn i en sökning, sedan Köpenhamn – Hamburg i nästa istället för Stockholm – Hamburg i en sökning, detta blir inte dyrare. Vi kan såklart även hjälpa dig via vår kundtjänst för att boka denna resa.
Priserna nedan är endast för platsbiljetter, kostnad för Interrailkort tillkommer. 

Dag 1 & 2: Stockholm - Strasbourg
08:25 Stockholm C
5h 7m
13:32 Köpenhamn H
15:35 Köpenhamn H
4h 41 m
20:16 Hamburg Hbf
21:02 Hamburg Hbf
9h 14m
06:16 Offenburg
07:13 Offenburg
27m
07:40 Strasbourg
Första klass 1888 kr
Andra klass

762 kr

Restid 23 timmar 15 minuter
Byten 3
Dag 3: Strasbourg - Paris
10:43 Strasbourg
1h 50m  
12:33 Paris
Första klass 208 kr
Andra klass 208 kr
Restid 3 timmar 50 minuter
Byten 0
Dag 4: Paris - Quimper
10:52 Paris
3h 45m  
14:37 Quimper
Första klass 208 kr
Andra klass 208 kr
Restid 3 timmar 45 minuter
Byten 0
Dag 5: Quimper - Biarritz
07:24 Quimper
3h 44m  
11:08 Paris
12:47 Paris
4h 16m
17:03 Biarritz
Första klass 416 kr
Andra klass 416 kr
Restid 9 timmar 39 minuter
Byten 1
Dag 6: Biarritz - Carcassonne
09:47 Biarritz
2h 11m  
11:58 Bordeaux
12:32 Bordeaux
2h 59m
15:31 Carcassonne
Första klass 416 kr
Andra klass 416 kr
Restid 5 timmar 44 minuter
Byten 1
Dag 7: Carcassonne - Nice
09:39 Carcassonne
3h 15m  
12:54 Marseille
13:58 Marseille
2h 47m
16:45 Nice
Första klass 416 kr
Andra klass 416 kr
Restid 7 timmar 6 minuter
Byten 1
Dag 8: Nice - Lyon
14:57 Nice
4h 36m  
19:33 Lyon
Första klass 208 kr
Andra klass 208 kr
Restid 4 timmar 36 minuter
Byten 0
Dag 9 & 10: Lyon - Stockholm
16:04 Lyon
2h 7m  
18:11 Paris
19:06 Paris
3h 11m  
22:17 Mannheim
23:59 Mannheim
7h 54m
07:53 Hamburg Hbf
09:28 Hamburg Hbf
4h 58m
14:26 Köpenhamn H
16:23 Köpenhamn H
4h 58m
21:36 Stockholm C
Första klass 2357 kr
Andra klass 1046 kr
Restid 1 dag 5 timmar 32 minuter
Byten 4

Vart går din nästa resa?

Hitta ditt nya favoritställe.

 

Upptäck Europa med tåg